Sabun İle Katı Şampuan Arasındaki Fark Nedir? Neden Saç Bakım Ürünlerimizde Sabun Kullanmıyoruz? What's The Difference Between Bar Soap and Solid Shampoo?

Sabun İle Katı Şampuan Arasındaki Fark Nedir? Neden Saç Bakım Ürünlerimizde Sabun Kullanmıyoruz? What's The Difference Between Bar Soap and Solid Shampoo?

29 Eylül 2020

 Sabun kelime anlamıyla; " Bir alkalinin yağlı bir madde üzerine etki etmesiyle elde edilen çamaşır yıkamada ve temizlik işlerinde kullanılan ürün " dür. Bir başka ifadeyle, sabunlar, yağ asitlerinin alkali tuzlarıdır. Herhangi bir yağ veya çeşitli yağların sodyum hidroksit (katı sabun), potasyum hidroksit ( sıvı sabun) ile etkileşimi sonucu oluşur. Sabun harika bir temizleyicidir ancak doğal sabunun pH' 9 ve üstü olabilmektedir, yani doğal sabun alkalidir, aksi mümkün değildir. Çoğu insanın cildi için bu bir sorun teşkil etmez çünkü cildimizin asit manto tabakası, kısa sürede kendini yeniler. ancak saçlarımızın böyle bir şansı yoktur.

 Soap is ‘the alkali salt of a fatty acid.’ You get true soap by mixing oils or fats, like coconut or olive oil, with a strong alkali – sodium hydroxide makes bar soap and potassium hydroxide makes liquids and creams. Soap is really good at cleaning but it does have one serious drawback. True soap is really alkaline – it simply cannot hold its structure below a pH of about 9. Most people's skin can cope with that thanks to our acid mantle, our hair does not have an acid mantle so hair strands are not that lucky. 

Peki Nedir bu pH? pH ''hidrojen potansiyeli' anlamına gelir, basitçe anlatmak gerekirse bir şeyin ne kadar asidik veya alkali olduğunu belirtmek için kullanılır. 

pH means the potential of hydrogen. But to keep it simple, it simply means how acidic, or alkaline a substance is.

 pH Saçımız için neden önemlidir? Yüksek pH'lı ürünler saçlara zarar verir. Bizler bu yüzden saç bakımı için sabun yerine pH ayarlı katı şampuan ve katı saç kremleri üretiyoruz. Cilt bakımı için ayrıca sabunlarımız da mevcut. Cildimizin pH'ı 5.5 civarındadır özel bir durum yoksa cildinizin asit tabakası, sabunla yıkandıktan sonra ortalama 20 dakika içinde kendini yeniler ve cilt pH'ı yeniden 5.5 olur. Asit tabakamız cildimizi dış etmenlerden ve patojenlerden korur ve cildin su kaybetmesini önler.

 Why pH is important for hair? Products with a high pH damage hair. That’s why we choose to make more expensive, pH-balanced bars for haircare instead of more affordable soaps. The skin has a pH of about 5.5, when you rinse the soap off, your acid mantle is washed away, but it replaces itself rapidly – between 20 minutes to an hour after your shower. Acid mantle protects skin from external factors and pathogens while also preventing trans epidermal water loss.

 Malesef saçımızın bir asit tabakası yoktur. Saç derinizdeki sebum saçınızdan yeterince aşağıya inmez, saç telleri pH değişimine karşı savunmasızdır. Saçın doğal pH'ı 4.5-5.5 civarındadır. Kütikül, her bir saç telinin korteks bölgesini kaplayan koruyucu dış tabakadır ve insan saçının parlaklığı ile dokusundan sorumludur. Asidik pH'da kütikül pürüzsüzdür, böylece ışığı yansıtır ve saç kılları arasındaki sürtünmeyi azaltır.Eğer kütikül pürüzsüz bir şekilde yatmazsa saç mat görünür, nemini hızlı kaybeder ve sert olur. Zamanla bu durum saçta kırılmalara, boya solmasına, yıpranmaya sebep olur. Neden sabunla saç yıkandıktan sonra sirkeli su ile durulanması önerilir hiç düşündünüz mü? Çünkü sirkeli su pH' ı bir nebze düzenler ancak pH değişiminden doğan zarar çoktan gerçekleşmiş olur.

 Unfortunately, hair doesn’t have an acid mantle. The sebum from your scalp doesn’t go very far down your hair, so the hair remains unprotected. Whatever pH product you use on it, is the pH your hair stays at for a considerable period. The natural pH of hair is around 4.5-5.5. This acidic pH keeps the cuticles on your hair shaft lying smoothly against the inner cortex. If they don’t lie flat against this inner ‘core’, your hair loses moisture and condition much quicker, looks rough and dull and over time, this causes split ends, loss of hair colour, breakage and severe dryness. Do you ever wonder why they recommend you use vinegar rinse after using soap? Vinegar rinses help, but the damage is still done with high pH products.

 Peki katı şampuan sabun değilse nasıl köpürüyor? Sürfaktanlar sayesinde, aslında sabun da bir sürfaktandır yani yüzey aktif maddedir ancak sabun olmayan sürfaktanlar ile çalışmanın güzelliği, kullanıldıkları formüllerde pH'ın saç ve cildin isteklerine göre ayarlanabilmesidir. Sabunda bu mümkün değildir, pH değişiminde sabun yağ ve kostiğe ayrışır. 

 Bazı sürfaktanlar doğaldır bazıları ise sentetiktir, ne olursa olsun hepsi bir laboratuvarda üretilir. Kimyasallardan korkmamız gereksizdir ( hepimiz kimyasallardan oluşuyoruz). Kimya düşmanımız değildir. Sabun sentetik olabilir, sabunsuz bir kalıp da sertifikalı doğal olabilir, arsenik ve siyanür de doğada bulunur, dolayısıyla bir üründe kriter bu olmamalıdır. Bizler her zaman doğa ve insan dostu, bitkisel ve palm yağı içermeyen içerikleri tercih etmekteyiz. Harika köpüklü şampuanlarımızı bu özenle formüle ediyor, sevgiyle üretiyoruz.

 Okay, so if our bars are soap-free and pH balanced, what exactly makes them foam? Surfactants. Surfactants do exactly the same thing as soap. In fact, soap is a type of surfactant (which stands for the surface-active agent.) But the beauty of soap-free surfactants is that the formulas they are combined in can have their pH adjusted to the acidic range required by hair and skin, whereas a soap molecule will fall apart and you will be back to just having oil and water. Some surfactants are natural and some are synthetic, but they are ALL produced in a lab, but as we are not scared of chemicals (remember, you are made up of them), we know that that doesn’t mean anything. Not only does natural not mean in any way safe, (arsenic, fluoride and cyanide are all 100% natural and 100% fatal in small doses), but soap can be synthetic and soap-free surfactants can be certified natural. Of course, we use only plant-derived, gentle, nature-friendly surfactants. We manufacture all our foamy bars with love and care for both our world and your lovely strands.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.